Program


Změna programu vyhrazena.



Představujeme hosty CYKLOFESTu 2015
  • Jaroslav „Šnek“ Král: Návrat z nedokončené cesty kolem světa
    Rozhovor s čerstvým navrátilcem
    Šnek vyjel z Plzně na východ 11. května 2013 a mnozí si pamatují, kterak jsme ho tehdy vyprovázeli z Jarního Cyklofestu…
    Po roce a půl od startu se 17 tisíci kilometry na kontě přelétá z Asie do Austrálie, kde se mu ani za rok nedaří si přivydělat na další část své vysněné cesty kolem světa – proto se na podzim letošního roku rozhoduje cestu definitivně přerušit a vrátit se na nějaký čas do Čech. Obdivuhodný výkon sám o sobě, ale je nutné zdůraznit, že Šnek má za sebou dvě operace vrozené srdeční vady! Pokud stihne za 11 dnů došlapat po ose z vídeňského mezinárodního letiště přes Bratislavu do hotelu Pyramida v Praze 6, bude nám ctí jej přivítat a vyzpovídat.
    Diváky Cyklofestu bude jistě zajímat, co se mu na cestě povedlo, co nepovedlo, co překvapilo, co šokovalo, co by udělal jinak, co na cestě postrádal, co v brašnách vezl zbytečně, co by změnil, kdyby vyjížděl znovu od nuly… A jak to vlastně s jeho započatou velkou cestou bude dál?




  • Tomáš Horák: Na jednokolce kolem ČR
    Jak se z původně obávané zkoušky stane nezapomenutelný výlet
    Plán zněl takto: během zhruba měsíce objet kolem dokola hranice České republiky na devětadvacetipalcové jednokolce. Bez přehazovačky, volnoběhu, či trvalého doprovodu. Po více než ročních přípravách nakonec přišel ten Den, kdy výprava začala – cesta dlouhá 2151 kilometrů, což na použitém stroji znamená více než 1 800 000 šlápnutí do pedálů, čtyřiatřicet dní v sedle, v horku, větru i dešti...
    Tomáš pochází z jihomoravské vesničky jménem Křídlůvky. V současnosti je mu 23 let a pracuje jako strojař. Od malička tíhl k jízdním kolům a velice jej lákaly dálky. Projel velkou část České republiky, rakouských Alp a Černou Horu. Před třemi lety však propadl jednokolkám, klasické kolo šlo postupně do ústraní, až se ho vzdal definitivně. Dálky jej ale nepustily, a tak dnes na své velké jednokolce stále vyráží do neznáma.
    Více o Tomášovi zde.



  • Lucie a Michal Jonovi: Labská cyklostezka
    Od Vltavy k Severnímu moři
    Parádní cyklostezka podél Labe je jednou z mála značených cyklotras, které začínají na našem území a dovedou šlapajícího našince až na mořské pobřeží. Infrastruktura, povrch, profil, značení, příroda, kultura, historie, památky… To vše tu cyklista najde na velmi uspokojivé úrovni, však má taky stezky v Německu pět hvězd z pěti. Navíc nabízí celou škálu možností, kde strávit noc, kde se najíst, kam odbočit… Labská má prostě všechno, co taková správná, řádná cyklostezka má mít.
    Zakladatelé Cyklofestu se tímto příspěvkem vracejí k cestám se psem Ernestem, se kterým se podél Labe vydali na první cestu ve třech s cílem dojet do Normandie a Bretaně a zpět. Dnes Lucie s Michalem vyměnili Ernesta a jeho psí vozík za Marka ve vozíku dětském. L+M mají za sebou 23 společných let na cestách i necestách, našlapáno přes 132000 cykloexpedičních kilometrů a projeto 51 zemí na všech kontinentech. Lucie je první a jedinou Češkou, která na kole objela svět non-stop, Michal teprve druhým Čechem. Jsou zapsáni v České knize rekordů. Kromě svých vlastních cest se věnují i průvodcování cyklistických i outdoorových zájezdů, třikrát do roka organizují Cyklofest, věnují se i překladům, tlumočení a výuce cizích jazyků, což bylo do roku 2001 jejich původní povolání – od té doby píší do kolonky zaměstnání „cyklocestovatelé“.
    Více o Lucii a Michalovi zde.




  • Jiří Sázavský: Dagestán – na kole v zemi hor
    A také v zemi zápasníků, invalidů, teroristů a dobrých lidí
    Povídání s obrázky o cestě po jedné z 22 (dnes už vlastně 23) republik Ruské Federace v roce 2008. Zprávy o této kavkazské zemi proniknou do našich médií jen v souvislosti s nějakým větším atentátem a ani sousedství známějšího Čečenska z ní hned tak neudělá oblíbenou turistickou destinaci. Přesto má Dagestán vše pro to, aby se jí stal: pláže Kaspického Moře, nádherné hory, divoké řeky v hlubokých kaňonech a přes 30 pohostinných národů.
    Čundry na kole podniká Jirka už přes 20 let. Za tu dobu projel třeba Turecko, Blízký Východ, Pákistán nebo Mongolsko, ale jeho srdeční záležitostí zůstávají různé zapadlé kouty Balkánu a hlavně bývalého SSSR. Dříve na cestách trávil klidně celé léto, poslední dobou, kdy se stará o rodinku a obydlí, musel výlety značně omezit. Čas od času píše o svých výletech do časopisu Cykloturistika.




  • Ivan Rybařík: Správná výživa nejen v cyklistice
    Správně stravovat se nemusí jenom profesionální cyklisté
    Ivan Rybařík, odborník na výživu a aktivní závodník, mj. vítěz jednoho z nejtěžších etapových MTB závodů Crocodile Trophy 2012, nás ve své přednášce zasvětí do tajů zdravé výživy a seznámí nás s filozofií svého Čistého sportu, organizace, která si dala za úkol předávat široké veřejnosti informace a zkušenosti z prostředí zdravého životního stylu.
    Více o Ivanovi a Čistém sportu zde.



  • Michal Třetina: Jak se jezdí do nebe (In memoriam)
    Vzpomínka na krále průsmyků
    „Při našem posledním setkání jsme letos v květnu s Michalem naplánovali několik společných akcí, jednou z nich bylo promítání o alpských a pyrenejských průsmycích, které by Michal připravil na tento podzimní Cyklofest. Přeci jen, jsi vlastně skoro taková žijící legenda průsmyků, byť si to nechceš přiznat – povídám mu u pivka nedaleko Berchtesgadenu pod štíty jeho milovaných Alp. Vůbec nepřeháním, vždyť ten Michalův seriál, který už opravdu hodně dlouho vychází v každém čísle časopisu Cykloturistika, a jeho kniha Jak se jezdí do nebe, patří k tomu nejzdařilejšímu, co česká cyklospisovatelská obec vyprodukovala. Michal k cyklistice přivedl spoustu lidí ale i díky tomu, že na Mělníku založil cykloklub Mike, kolem kterého se postupem let vytvořila bezvadná parta. Aktivity klubu pokrývaly pestrou škálu – od vyjížděk v tuzemsku přes cyklistické výpravy do různých koutů Evropy, od jednodenních po vícedenní, od bikerských po silniční, od Polabských po vysokohorské, od procházek po vysokohorské túry, od jara do zimy, prostě neustále Michal něco plánoval, připravoval, realizoval. Michal také organizoval mnoho průzkumných akcí, kdy se jeho tým řídil heslem Tam, kde jiní končí, my začínáme. Organizačně se podílel na několika expedicích do celého světa. Nám pečlivě a parádně zorganizoval úvodní i závěrečné etapy naší cesty kolem světa. Díky Michalovi jsme, tak jako mnozí jiní, poznali celou řadu báječných lidí a zažili krásné chvíle v sedle kola i bez.“
    „Život někdy přináší i smutné chvíle. Michal Třetina odjel do cyklistického nebe po tragické nehodě dne 1. září 2015. Michale, děkujeme!“
    „Rozhodli jsme se, že výtěžek dobročinné dražby na tomto Cyklofestu poputuje na vybudování pomníku v osudové zatáčce na silnici do Cítova nedaleko Mělníka a pamětní desky na jeho domě na Mělníku, tedy na místě, kde se jeho klub při některých akcích scházel (a věříme, že i nadále scházet bude). Výtěžek z dražby podpoříme i celodenní festivalovou sbírkou, moc bychom si přáli, aby diváci do kasičky přispěli. Děkujeme!“ Lucie a Michal Jonovi
    Více o Michalu Třetinovi a Cykloklubu Mike zde.



  • Čeští krokodýlové: účastníci Crocodile Trophy 2015
    Rozhovory a obrázky s účastníky letošního etapového závodu u protinožců
    Crocodile Trophy je jedním z nejtěžších etapových závodů na horských kolech. Dvacetiletá historie závodu zaznamenala i česká vítězství v hlavní kategorii Elite – Ondřej Fojtík 2008 a Ivan Rybařík 2012. Jak dopadla poměrně početná skupina českých bikerů na letošním jubilejním 20. ročníku, který nedávno skončil?



  • Fullface Productions: Gringos and Rapidos
    Filmový dokument o sjezdařích v Jižní Americe
    Tomáš Slavík a Filip Polc vyrazili před novou sezonou do Chile a Brazílie trénovat a především poměřit síly na prvních dvou závodech světové série City Downhill World Tour, tedy světové série městských sjezdů. Tomáš je úřadující mistr světa ve fourcrossu a sjezd městem je pro něj relativně nová disciplína, naproti tomu Filip dokázal zvítězit téměř v každém závodě, do kterého nastoupil. Jak dopadl souboj nováček vs. legenda?



  • Lucie a Michal Jonovi: Florida – na kole v zemi aligátorů
    Florida nejsou jen pláže, golf a tenis
    „Na kole kličkujeme mezi vyhřívajícími se aligátory, na kajaku závodíme s kapustňáky, na kanoi pozorujeme želvy, při šnorchlování se málem srazíme se žralokem, pásovci a mývalové nám běhají kolem stanu, usínáme za zvuků cikád, probouzíme se za zpěvu ptáků, které pak při pěších výletech bez ustání fotíme… Florida v žádném případě nejsou jen pláže, tenis, golf a Disney World. Na návštěvníky vyznávající aktivní dovolenou tu číhá nejedno překvapení v podobě exotické fauny i flory nejen v řadě přírodních rezervací, národních a státních parků. Vše to lze poznávat na kole, v kanoi i na kajaku, při šnorchlování, na pěších túrách i při procházkách po kulturně historických památkách. Floridu jsme projeli samozřejmě v sedle našich kol při dvou cestách a prozkoumali tak její písečné pobřeží, bariérové ostrovy, mangrovové laguny, horké prameny i původní lesy a všude jsme potkávali aligátory, krokodýly, kapustňáky, želvy, pásovce, jelence mangrovové, delfíny a neskutečný počet vodního a brodivého ptactva. Pojďte s námi uniknout z české zimy na sluncem zalitou Floridu prostřednictvím našich fotografií a vyprávění.“
    Více o Lucii a Michalovi zde.
    PS: Je úplně možné, že se po promítání budou někteří diváci chtít připojit k zájezdu Florida Adventure, který Lucie a Michal na Floridu s CK Kudrna chystají.





  • Anna Šafářová: Do Skotska na koloběžce
    Jak se dá (i nedá) užít výlet z Prahy do Skotska a zpět
    Povídání o výletě jedné učitelky na koloběžce z Prahy do Prahy přes Skotsko. Dozvíte se, jak to šlo, jelo i nejelo, koho potkala, co všechno cestou zažila a jak se někdy plány odklání od reality. Komentovaná fotoprojekce je doplněna ukázkou koloběžky s reálnou váhou i rozložením všech potřeb pro dvouměsíční cestu, při které tropická vedra vystřídal neustávající déšť a zima. Zranění přibližně v polovině trasy pak zastavilo cestu úplně. Ujetých 2500 km bylo ovšem natolik nabitých zážitky a zkušenostmi, že stojí za to se o ně podělit.
    Anna je učitelka a jako taková mívá občas prázdniny. Nikdo z jejích kamarádů v létě ale delší volno nemá (kromě učitelek, se kterými rozhodně nechce dobrovolně trávit svůj volný čas :-), a tak jezdí na delší koloběžkové výlety většinou sama a čas od času se k ní někdo přidá. Stále používá papírové mapy, díky tomu se občas ztrácí a tím nejlépe poznává nová místa, země, lidi...
    Více o Anně zde.




  • Markéta Peggy Marvanová: Tour Divide Race 2015
    Sama v MTB závodě napříč Skalistými horami
    Tour Divide je nejdelším závodem horských kol na světě. Velkým stěžejním je nejen trať dlouhá 4418 km ale i skutečnost, že se jedná o závod bez zabezpečení. Bez zabezpečení znamená, že nikdo nesmí mít s sebou doprovodný team a každý závodník se může spoléhat jen sám na sebe. Trasa projíždí přes hory vysoké téměř 4000 metrů s možným výskytem sněhu, přes národní parky s velkým výskytem medvědů a jiných nebezpečných zvířat (losů, pum,...) a také přes pouště, kde hrozí nebezpečí lokálních bouřek a přes den se tu teplota na přímém slunci stává nesnesitelnou.
    Peggy, řekni nám něco o sobě: „Pár let závodím na kole. Začínala jsem na tratích s délkou 50 km a postupně jsem se vrhala do větších a větších extrémů. Když mi bylo měsíc osmnáct, tak jsem se jako nejmladší účastník postavila na start závodu přes Československo – 1000 Miles. Nedávno mi bylo 20 let a měřím celých 155 cm. Asi právě kvůli mé výšce, když mě na startu vidí ostatní závodníci poprvé, dívají se na mne plní nedůvěry a pochyb. Nevěří, že se něco tak maličkého a blonďatého vrhá do takových extrémů. Ráda lidi překvapuji a motivuji. Mé poslední dobrodružství měřilo 4 418 kilometrů a trvalo 21 dní 9 hodin.“
    Více o Peggy zde.



  • Speciální host: Hanka Ebertová
    Konec kariéry nejlepší české ultracyklistky
    Hanka na kole závodí od roku 1996, kdy jela vůbec první maratón o délce 160 km. Zpočátku absolvovala i „obvyklé“ závody, ale velice rychle našla zalíbení v maratónech (závodech nad 200 km). V současné době se číslo absolvovaných maratónů nad 200 km blíží ke 100.
    Delší dobu už ale preferuje účast na poměrně nestandardních cyklistických závodech – ultramaratónech, které ji úplně pohltily. Jsou to nonstop závody na 1000 a více kilometrů čili několik dní nonstop jízdy s absolutním minimem spánku. Jejich číslo se nakonec zastavilo na 30. Dokonale totiž odhalují vnitřní sílu, schopnost „porvat“ se a překonávat překážky. Je také pravda, že účast ženy na těchto závodech je poměrně výjimečná a většinou tedy Hanka soupeří s muži. I když se snad ani o soupeření nedá mluvit, protože vždy je úspěchem závod absolvovat! Ať se jedná o muže či ženu. Kromě toho ultramaratóny vyžadují komplexní logistiku a v neposlední řadě i je třeba sehnat sponzorskou podporu. Ultramaratónská cyklistika je totiž jedna z vůbec nejdražších (top vybavení, šestičlenný tým, dvě doprovodná auta a další...) a paradoxně neexistuje v profesionální podobě… Letos nastoupila Hanka ke svému poslednímu ultramaratónu a ukončila kariéru. Definitivně?
    Přehled Hančiných úspěchů najdete zde.




  • Radim Jebavý a David Novotný: Cesta jako v bavlnce
    Film o cyklovýpravě po Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu
    Na konci babího léta jsme se ve dvou vydali na horských kolech do srdce Ferganského údolí ležícího na pomezí tří států – Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Všechny tři země v tomto koutu světa spojuje nejen pěstování bavlny, ale především milí a pohostinní lidé. Ti si tu vystačí s málem, mají často hluboko do kapsy, ale radost ze setkání s upocenými cizinci na kolech je upřímná. Účast na svatební hostině nebo naše společné večery, které byly často významnou událostí pro nás i půlku vesnice, dlouho nezapomeneme.
    Radim Jebavý – učitel a trenér na UK FTVS Praha, spolupracuje na kondiční přípravě některých hokejových reprezentantů (Voráček, Patera, Kaberle, Smoleňák, atd.) a reprezentačních plavců z SVC Praha (Baumrtová, Závadová, Moravčíková, atd.). Spolu s Davidem Novotným vyráží každoročně na cyklistické výpravy už přes deset let. Na této cykloturistické výpravě měl na starosti plánování trasy a vaření.
    David Novotný – spolumajitel sportovní agentury. Na výpravě měl nelehkou funkci vyřizování cestovních víz a zařizování letenek, byl hlavní servisman.




  • Lucie a Michal Jonovi: Čína – na kole za mříže
    Nejtragičtější i nejkomičtější část tříleté cesty kolem světa
    Praha-Německo-Dánsko-Grónsko-Švédsko-Finsko-Norsko-Rusko-Mongolsko-Čína… Až k čínské hranici se nám při tříleté cestě kolem světa šlapalo od startu hladce, i když to občas mírně drhlo. K úplnému zadrhnutí došlo čtvrtý den v Číně – a rovnou na dlouhých třicet hodin. Proč k tomu došlo? Jaké to bylo v čínské base? Jak jsme se cítili? Jak jsme se dostali ven? A jaké další číňárny na nás v policejním státě vymysleli? Na celou cestu Čínou hledíme nyní s odstupem několika let – avšak pocity, jaké jsme tenkrát zažívali, si budeme pamatovat napořád. Hlavně si budeme navždycky pamatovat, jaká to při tom všem byla v Číně někdy pořádná komedie. Přijďte si poslechnout veselé i vážné příběhy o této bezpochyby krásné, leč pro individuální cestovatele problematické zemi.
    Cyklocestovatelé, autoři cestopisů a motivační řečníci Lucie a Michal Jonovi mají po 23 společných letech na cestách na kontě řadu cyklovýprav, momentálně mají na kole najeto přes 132.000 expedičních kilometrů v 51 zemích na všech kontinentech (vč. Antarktidy). Lucie a Michal mají za sebou unikátní tříletou non-stop cestu kolem světa (68.175 km, 34 zemí, 7 kontinentů) – Lucie je první a stále jedinou Češkou, která na kole objela non-stop svět, Michal je teprve druhým Čechem; oba tvoří první český pár, kterému se toto povedlo, a zároveň jsou prvními Čechy, kteří svět objeli na horských kolech. Na svých cyklovýpravách se po souši přesouvají výhradně na kole, cestují bez doprovodného týmu, vše potřebné si vozí v brašnách.
    Lucie a Michal Jonovi jsou zapsáni v České knize rekordů. Jsou autory sedmi cestopisných knih, oba pravidelně vystupují v celostátních médiích – rozhlasu i televizi, publikují články i fotografie, provozují tři weby, průvodcují cyklistické a outdoorové zájezdy a pořádají cestovatelské a motivační besedy pro veřejnost, firmy i pro školy. V roce 2008 založili a od té doby třikrát ročně organizují promítací festival cyklistiky a cestování na kole Cyklofest i víkendový cyklosraz Jarní Cyklofest. V roce 2014 byl Michal členem historicky prvního českého čtyřčlenného týmu, který úspěšně dokončil cyklistický silniční závod napříč Amerikou, Race Across America – RAAM (4860 km za 6 dnů 22 hodin 41 minut). Lucie a Michal jsou hrdými rodiči syna Marka, který s nimi za tři léta stihl najet ve svém cyklovozíku cca 12.000 km ve čtyřech evropských zemích.
    Více o Lucii a Michalovi zde.




  • Závěr Cyklofestu 2015
    Neodmyslitelné losování vstupenek i neméně tradiční dobročinná dražba
    Šťastní výherci si opět odnesou hodnotné ceny věnované našimi partnery, na nejšťastnější z účastníků Cyklofestu pak čekají tradiční tři hlavní ceny – někdo odjede na kole od Authora, někdo se bude těšit na letní zájezd od CK Kudrna a někdo si opeče věnec buřtů od Ernesta.
    Dražit se letos budou mj. dva fotoobrazy od pravidelným divákům dobře známého rakouského fotografického mistra Dr. Lubomira Tüköra. Dobročinná dražba bude doplněna o celodenní diváckou sbírku do kasičky. Výtěžek z obojího půjde na vybudování pomníku a pamětní desky krále průsmyků Michala Třetiny, který tragicky zahynul 1.9.

  • CYKLOFEST 2015 Afterparty
    Noční procházka po staropražských hospůdkách (U Ševce Matouše, U Černého vola, U Kocoura… a klidně i dále, pokud nálada a síly kolektivu dovolí), jinými slovy půjdeme pěšky od Pyramidy přes Loretu a Hrad po Zámeckých schodech na Malou Stranu, Kampu... Budou zcela určitě romantická noční panoramata a možná i becherovčička při zastávce na Hradě.

    Vstupenky si můžete výhodně zakoupit v předprodeji do středy 11.11. Zbylé pak v sobotu 14.11. v místě konání Cyklofestu 2015.

    Změna programu vyhrazena.